Blog

Čadské jazero mizne z povrchu zeme. čo ho môže zachrániť?

Na vodu z Čadského jazera sa spolieha 30 miliónov ľudí. Zdroj však postupne vysychá a jedinou záchranou je projekt, ktorý vytvára mnoho nezhôd. 


V roku 1963 zaberalo Čadské jazero 26-tisíc kilometrov štvorcových. Viete, koľko to je teraz? Z rozľahlej plochy zostalo 1500 kilometrov štvorcových, čo znamená, že za niekoľko dekád zmizlo viac ako 90 % vody. Nemožno sa preto diviť, že Organizácia spojených národov označila krízu za jednu z najhorších vo svete. Navyše, miznutie jazera nemá len ekologický rozmer, ale ovplyvňuje aj životy miliónov ľudí, ktorí sa na sladkú vodu spoliehajú.

Málo zrážok a veľa násilia

Čadské jazero leží na pomedzí štyroch štátov – Čadu, Nigérie, Nigeru a Kamerunu. Zatiaľ čo v povodí žije 17,4 milióna ľudí, voda zásobuje až 30 miliónov. Nejde pritom len o zdroj pitnej vody. Afričanom z tohto regiónu umožňuje jazero loviť ryby, napájať zvieratá, zavlažovať pôdu a inak podporovať hospodárstvo. Milióny ľudí sú na ňom jednoducho závislí a pre nedostatok sa ocitajú v takzvanom vodnom strese. Oblasť, v ktorej sa kedysi bežne striedali obdobia dažďov a sucha, sa však dramaticky zmenila. Teplota stúpa 1,5-krát rýchlejšie, ako je svetový priemer, a zrážok je podstatne menej.

Suchá sú dokonca také extrémne, že aj keď nárazovo zaprší, zrážky nedokážu kompenzovať nedostatok vody. To ale nie je jediný problém. Krízu podporujú aj ozbrojené konflikty, ktoré sú na bežnom poriadku. Medzi pastiermi a poľnohospodármi dochádza k bojom o zdroj vody. A aby toho nebolo málo, je tu povstalecká skupina Boko Haram. Pýtate sa, čo má tá spoločné s vodou? Prístup k Čadskému jazeru sťažujú teroristické jednotky, ktoré doslova kontrolujú dianie v regióne. Ako asi tušíte, ani to nepomáha k tomu, aby sa vodná plocha preskúmala a zotavila z katastrofy. Navyše, Svetová banka poukazuje na to, že síce existujú poznatky o prívaloch a ústupoch vody, o podzemnej a povrchovej vode, no nikto tieto údaje nevyužil na lepšie hospodárenie s vodou.

Káhirou slávnostne previezli do nového múzea múmie 22 faraónov



Nové múzeum má obsahovať až 100 000 exponátov a pripravené je privítať až 15 000 návštevníkov denne. Čo je však nemenej dôležité je fakt, že zaťiaľ čo budova starého múzea sa nachádza 45 minút jazdy autom v zapchatých káhirských uliciach od pyramíd, nové múzeum je postavené iba 2 km od nich.

 Prepravu návštevníkov medzi oboma významnými bodmi má zabezpečovať kyvadlová preprava, čím sa výrazne skráti čas stratený presunmi a ostane ho viac na samotnú prehliadku tejto gigantickej pýchy Káhiry. 

Nenechajte si ujsť návštevu dlhoočakávaného múzea a expozície celého pokladu najznámejšieho faraóna Tutanchamóna a buďte s BUBO medzi prvými, ktorí ho navštívia. A nielen to, už samotný Egypt a jeho pamiatky musíte aspoň raz za život vidieť.